środa, 23 stycznia 2013

Dlaczego trzeba jeść ryby?

Ryby są zdrowe. Każdy o tym wie, ale mało kto często po nie sięga. Chodzi o ryby – te słodkowodne i słonowodne. Te polskie i zagraniczne. Dlaczego warto jeść ryby? Po co jeść ryby? Czy ryby są takie zdrowe, za jakie uważają je media i nasze mamy? Dowiedz się w jakie witaminy i minerały bogate są ryby! Które ryby polubią niejadki i osoby bojące się ości?

Bogactwo smaków i aromatów
Na pewno warto popróbować parę rodzajów ryb zanim ostatecznie się do nich zniechęcimy. Trzeba bowiem, jeśli wcześniej mieliśmy mało do czynienia z rybami, przyzwyczaić się do ich smaku i zapachu.Jeśli więc na wstępie odrzuca Cię ich zapach, szczególnie tych świeżych, które trzeba usmażyć, warto pokropić je dużą ilością świeżego soku z cytryny i dodać 2 ząbki wyciśniętego czosnku, posypać solą i pieprzem, odłożyć tak przyrządzoną rybę na pół godziny i usmażyć na maśle lub oleju.
Dzięki tym zabiegom nieprzyjemny rybi zapach powinien skutecznie zostać zamaskowany.Dodatkowo, kupuj świeże ryby tylko w sprawdzonych sklepach rybnych – ryba musi mieć różowe skrzela przy zakupie – w przeciwnym razie na pewno nie będzie należała do świeżych.
Spróbuj również sushi – świeże, odpowiednio oprawione, delikatne mięso ryb, najczęściej łososia i tuńczyka. Sushi zawiera mało kalorii, jest delikatne i pożywne. Dzięki temu, osoby dbające o linię mogą objadać się przysmakami z barów sushi do woli!
 Co te ryby w sobie mają?
Po pierwsze, ryby są bogate w dobre tłuszcze – omega 3, które zbawiennie wpływają na nasze zdrowie - zmniejszają ryzyko powstawania nadciśnienia, miażdżycy, chorób nowotworowych, otyłości, usprawniają procesy myślenia. W najnowszych badaniach nad wartościami odżywczymi ryb wykazano, że kwasy omega 3 wspomagają również odchudzanie, zapobiegają alergiom, chorobom stawów i łuszczycy. Kwasy omega 3 zmniejszają objawy depresji i poprawiają nastrój i samopoczucie.
Oprócz dobrego tłuszczu, mięso rybie cechuje się wysokowartościowym białkiem. Białko rybie jest łatwo przyswajalne i łatwo ulega strawieniu w naszym przewodzie pokarmowym. Jeśli więc chcesz przejść na dietę bogatą w wysokowartościowe białka spróbuj częściej skusić się na rybki.
Ryby, w zależności od stopnia obróbki i od pochodzenia, mają różne wartości odżywcze. Ryby tłuste takie jak tuńczyk, halibut, makrela, łosoś, śledź zawierają dużo dobrych tłuszczów omega 3 oraz witaminy A i E, które sprawią, że poczujemy się młodsi i będziemy wyglądać młodziej. Wszystkie ryby bogate są w witaminy z grupy B, odpowiadające między innymi za prawidłową pracę naszego układu nerwowego i nasze dobre samopoczucie.
Ryby morskie to również skarbnica jodu. Jod odpowiada za prawidłową pracę naszej tarczycy. Bez jodu nasz metabolizm ulega spowolnieniu, a my czujemy się ospali, bez energii, wigoru oraz łatwiej przybieramy na wadze z powodu spowolnionego metabolizmu.
Większość ryb zawiera również żelazo, selen, wapń. Dieta bogata w żelazo zapobiega anemii i męczliwości, selen chroni nas przed nowotworami, jest składnikiem enzymów broniących organizm przed wolnymi rodnikami, zapobiega chorobom serca i naczyń krwionośnych, wpływa na prawidłowy rozwój kości i chrząstek. Wapń to podstawowy budulec kości i zębów, a także odgrywa ważną rolę w kontroli prawidłowej pracy naszych mięśni. Najwięcej wapnia możesz przyswoić sobie jedząc małe rybki razem z ośćmi. Idealnymi wybrańcami będą sardynki, szprotki i tym podobne.
 Tych ryb unikaj
Unikać należy częstego spożywania ryb konserwowych, wędzonych oraz tych wysoko przetworzonych – paluszków rybnych, dukatów rybnych, past rybnych, ryb w gotowych panierkach, próżniowo pakowanych ryb w tłustych sosach. Zawierają one dużo soli, konserwantów, barwników i większość witamin, w wyniku obróbki termicznej i chemicznej, została usunięta w ryb. Pamiętaj, że takie ryby często są smażone na głębokim tłuszczu, przez co są dużo bardziej kaloryczne i szkodliwe dla naszego zdrowia.
Najlepiej wybieraj ryby gotowane na parze lub pieczone na oliwie. Dla zdrowia dobrym wyborem będą ryby z piekarnika owinięte w folii aluminiowej i ryby gotowane w warzywach. Pamiętaj o dodaniu oliwy lub oleju, dzięki czemu wszystkie witaminy i minerały zawarte w rybach będą lepiej przez nasz organizm przyswajane.
źródło: http//:www.sxc.hu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz