piątek, 25 stycznia 2013

Czekolada a odchudzanie


Czy czekolada faktycznie tuczy? Czy czekolada sprzyja nadwadze, powstawaniu boczków i wahaniom nastrojów? Przekonaj się, że nie taka czekolada straszna jak ją malują! Poznaj najnowsze badania nad działaniem czekolady i jej wpływem na odchudzanie, nadwagę i otyłość! Jedz czekoladę bez zbędnych wyrzutów!
 Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy chcieliby schudnąć, a nie mogą wyobrazić sobie życia bez czekolady, kakao, gorącej czekolady do picia, lodów czekoladowych lub innych form słodyczy zawierających całą masę kakao, cukru czy mleka. Przeprowadzone badania w 2012 roku przez Uniwersytet Kalifornijski, na grupie osób liczących około 1000 chętnych dobitnie wskazały na to, żeosoby, które jadły czekoladę częściej i w umiarkowanej ilości miały niższe lub podobne BMI do osób stroniących od tej czekolady.


Czekolada nie tuczy, co więcej obniża ciśnienie krwi!
Badania nad wpływem czekolady na zdrowie człowieka wskazały na to, że czekolada pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi i powoduje zmniejszone odkładanie się bardzo niebezpiecznego dla zdrowia tłuszczu w okolicach talii, brzucha (tzw. tłuszcz trzewny, wisceralny). Oczywiście, mowa o spożywaniu umiarkowanej ilości czekolady. Dodatkowo badacze podkreślają, że szczególnie zbawienny wpływ dla naszego organizmu i figury ma częste, nieduże spożycie czekolady. Lepiej więc jeść czekoladę częściej i w mniejszej ilości, niż rzadziej, a więcej.
Dlaczego czekolada ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Dlaczego czekolada jednak idzie w parze z odchudzaniem? Dr Golomb znalazła na te pytania satysfakcjonujące odpowiedzi!

Warto nagradzać się czekoladą!

Przede wszystkim, chodzi o silny, pozytywny czynnik psychologiczny. Dzięki jedzeniu czekolady czujemy się nagradzani, zadowoleni i usatysfakcjonowani. Dla porównania, diety restrykcyjne kończą się bardzo często porażką, ponieważ są związane z totalnym wykluczaniem z naszego jadłospisu słodyczy, przekąsek, napoi słodzonych i innych ulubionych pokarmów. Przez to czujemy się sfrustrowani i ciągle myślimy, albo o czekoladzie, albo o cheeseburgerze i zamiast schudnąć w końcu łamiemy wszystkie przyrzeczenia i lądujemy na kanapie przed telewizorem z największą czekoladą lub czekoladowymi batonami jakie były dostępne w przydrożnym sklepie.
Jeśli natomiast spożywamy często czekoladę w umiarkowanych ilościach – na przykład pół tabliczki dziennie lub tabliczkę czekolady co drugi dzień, nie czujemy się karani ani nieszczęśliwi – wręcz przeciwnie - czujemy się zadowoleni z życia, pełni energii i chęci do codziennych czynności. Nie czujemy też potrzeby wynagradzania sobie postu dodatkową porcją łakoci. Jesteśmy w stanie utrzymać więc w miarę stałą masę ciała.
Czekolada a odchudzanie, nadwaga
Szczegółowe badania nad wpływem jedzenia czekolady na odchudzanie, chudnięcie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA. Przebadali 1000 chętnych w różnym wieku, o różnej płci, sposobie życia i o różnym BMI. Wyniki udowodniły, że osoby jedzące więcej czekolady, nieistotne czy była to czekolada biała, gorzka, mleczna czy z bakaliami, cieszyły się niższym BMI niż osoby nie jedzące czekolady wcale. Dla ciekawostki dodam, że poziom aktywności fizycznej osób nie jedzących czekolady i osób jedzących czekoladę był podobny. Dr Golomb z Uniwersytetu Kalifornijskiego dokładnie nie określiła zbawienniej ilości czekolady, jednak podkreśla, że mowa o większej ilości czekolady. „Bynajmniej, nie chodziło nam o ilości rzędu jeden rządek czekolady dziennie”. Ważna okazała się również częstotliwość spożywania czekolady
Osoby jedzące częściej czekoladę ważyły przeważnie o 2-3 kilogramy mniej od osób nie jedzących czekolady i cieszyły się niższym ciśnieniem krwi.
Czekolada właściwości
Warto przypomnieć, że czekolada bogata jest w takie witaminy i minerały jak witamina A, E, witaminy z grypy B oraz wapń, magnez, żelazo. W czekoladzie występują również dobrze znane antyoksydanty o nazwie polifenole. Polifenole, obficie występujące zwłaszcza w gorzkiej czekoladzie, korzystnie wpływają na wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej, na wzrost metabolizmu i wytrzymałość mięśni. Dzięki wzrostowi metabolizmu szybciej i łatwiej możemy schudnąć. Epikatechina występująca w dużej ilości w kakao i gorzkiej czekoladzie z kolei dobrze wpływa na właściwe ukrwienie mózgu, przez co przyswoimy sobie więcej informacji naraz.
Dla tych szczególnie uważających na nadprogramowe kilogramy mamy dobra wiadomość – stworzono czekoladę niskotłuszczową i mniej kaloryczną. Przeczytaj o tym TUTAJ
Jedz czekoladę i chudnij! To możliwe!
Podsumowując, chociaż nadmiar czekolady może negatywnie wpłynąć na naszą linię, amerykańscy naukowcy zgodnie twierdzą, że umiarkowane ilości czekolady spożywane przez nas sprzyjają lepszemu samopoczuciu, poprawie naszej wytrzymałości. Dodatkowo czekolada usprawnia i przyśpiesza metabolizm, dzięki czemu jedząc trochę więcej, możemy zachować zgrabną figurę. Dr Golomb szczególnie poleca spożywanie raz dziennie niewielkich ilości czekolady, co zapewni nam dobry humor, przyśpieszony metabolizm i niskie ciśnienie krwi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz