niedziela, 27 stycznia 2013

Czy słodziki są niezdrowe?


Czy słodziki są niezdrowe? Czy należy wykluczyć je z diety? Czy spożywanie słodzików nie szkodzi czy może jest przyczyną śmiertelnych chorób? Te niskokaloryczne słodkości mogą być bardzo zdradliwe! Dowiedz się czy warto słodzić słodzikami czy może lepiej normalnym cukrem!
Słodziki, czyli substancje słodzące znacznie różnią się od tradycyjnego cukru – zarówno sposobem produkowania, stopniem słodkości jak i kalorycznością. Substancje słodzące tworzone są bowiem w warunkach laboratoryjnych, mogą być przeszło 600 razy słodsze od sacharozy i są praktycznie pozbawione kalorii! Można byłoby więc powiedzieć, że stanowią cudowne remedium dla otyłości, nadwagi i osób z cukrzycą. Tylko dlaczego problem otyłości zamiast zmniejszać się stale wzrasta? Przecież substancje słodzące są znane i stosowane, bardziej lub mniej legalnie, od przeszło 60 lat! Problem leży w tym, że niekoniecznie słodziki należą do najzdrowszych produktów spożywczych. Co więcej, często mówi się o ich kancerogenności i złym wpływie na układ nerwowy.
Oto najczęściej stosowane substancje słodzące przez koncerny spożywcze:
  • acesulfam K
  • aspartam
  • cyklamat
  • sacharyna
  • sukraloza
  • maltitol

Aspartam – groźny, biały, wszędobylski

Jednym z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych słodzików jest aspartam. Aspartam został wprowadzony do sprzedaży na szeroką skalę już w 1983 roku. Od tego czasu wojna między przeciwnikami i zwolennikami słodzików trwa. Ha! Wręcz przybiera na sile! Przeciwnicy napoi i pokarmów typu light biją na alarm i przestrzegają przed spożywaniem, szczególnie w sposób nagminny, pokarmów zawierających substancje słodzące. Szczególne aspartam. Jak pokazały badania na szczurach, małpach a nawet ludziach, spożywanie produktów spożywczych light zawierających aspartam mogą być przyczyną bardzo poważnych schorzeń, w tym nowotworów, cukrzycy, chorób neurologicznych.

Acesulfam K  – kontrowersyjny i dwuznaczny

A co z resztą słodzików, substancji słodzących? Na drugie miejsce, pod względem kontrowersyjności, wsuwa się acesulfam K. Acesulfam jest równie słodki jak aspartam, w połączeniu z którym do złudzenia przypomina sacharozę. Połączenie więc tych dwóch substancji może więc przynieść wielkie zyski dla koncernów spożywczych(produkcja aspartamu i acesulfamu jest znacznie tańsza niż wyprodukowanie sacharozy). Dla osób zmagających się z otyłością może być to świetna i niskokaloryczna alternatywa do słodzenia posiłków i płynów. Może być. Tylko co z aspektem związanym ze zdrowiem? Badania nad szkodliwością acesulfamu trwają. Wyniki i zdania, podobnie jak w przypadku aspartamu, są podzielone. Jedni uważają, że acesulfam jest równie toksyczny i kancerogenny jak jego starszy kuzyn aspartam, inni mówią, że jest to świetna alternatywa dla aspartamu.
 Cyklamat – nie tylko w paście do zębów
Cyklamat wynaleziony już w 1937 roku, w latach 70′ ubiegłego stulecia, ze względu na właściwości kancerogenne, cyklamat został wyłączony z produkcji w wielu krajach na całym świecie. Ostatnio jednak, cyklamat został ponownie przebadany przez lekarzy i specjalistów ds. żywności. Stwierdzono, że w czystej postaci nie jest on szkodliwy dla naszego zdrowia. Cyklamat obecnie dodaje się do napoi, owoców w puszce, past i płynów do płukania jamy ustnej.
 Sacharyna – słodsza kuzynka sacharozy
Sacharyna od sacharozy, czyli naszego tradycyjnego cukru, jest słodsza aż o 300-500 razy! Sacharyna jest całkowicie biodegradowalna. W latach 70′ stwierdzono, że sahcaryna jest silne kancerogenna i zakazano jej dodawania do napoi i pokarmów typu light. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku cyklamatu, obecnie nie uważa się, że sacharyna jest środkiem kancerogennym. Sacharyna więc może być dodawana do produktów spożywczych i nie trzeba zamieszczać stosownych ostrzeżeń o jej obecności w nich.
Sukaraloza – odporna na wysokie temperatury i zmienne pH
Sukaraloza, czyli E 955, to substancja, która stosunkowo niedawno została dopuszczona do spożycia w wielu krajach na świecie. Dopiero od 2005 roku na jej zastosowanie w produktach spożywczych zostało rozpowszechnione. Sukaraloza jest około 600 razy słodsza od sacharozy i jest bardziej uniwersalnym słodzikiem niż aspartam, ponieważ jest bardziej odporna na zmienne środowisko pH jak i na zmienne temperatury.
 Maltiol – pozyskany z natury
Maltiol to słodzik pozyskiwany z ziaren zbóż. Nie należy go nadużywać, ponieważ spożywanie maltiolu w większej ilości powoduje efekt przeczyszczający. Maltiol jest dwa razy mniej kaloryczny niż sacharoza, jest on więc rekomendowany przez lekarzy dla diabetyków. Dodatkowo, maltiol dużo wolniej jest absorbowany przez nasz organizm i powoduje mniejsze wahania cukru we krwi niż sacharoza, czyli cukier biały.
Inne słodziki takie jak sorbit, mannitol, isomalt, laktitol, ksylitol można stosować w dowolnej ilości – nie wydano żadnej dyrektywy, która określa dzienne maksymalne dopuszczalne i bezpieczne dla zdrowia spożycie tych substancji.
Czy słodziki są zdrowe i czy można je stosować?
Czy słodziki są zdrowe? Czy warto je stosować? Na pewno nie należy substancji słodzących nadużywać. Jeśli nie musimy, lepiej z nich zrezygnować i pozostać przy bezpiecznej sacharozie lub cukrze trzcinowym, brązowym, miodzie. Co do napoi słodzących, lepiej już wybrać wodę mineralną, ewentualnie zwyczajną colę. Dopóki wszystkie substancje słodzące nie zostaną jednogłośnie okrzyknięte nieszkodliwymi lepiej trzymać się od nich z daleka Zwłaszcza jeśli jesteśmy w ciąży, karmimy piersią lub cierpimy na schorzenia neurologiczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz