środa, 27 lutego 2013

ZDROWA DIETA? ZAMIEŃ REWOLUCJĘ NA EWOLUCJĘ!Gwałtowne wprowadzanie radykalnych zmian rzadko kończy się sukcesem. Dlatego jeśli masz zamiar wreszcie zadbać o swoją dietę nie planuj, że z dnia na dzień uda ci się zarzucić wszystkie złe przyzwyczajenia. Wprowadzaj zmiany stopniowo. Oto 10 sposobów, które pomogą ci bezboleśnie zmodyfikować dietę.

Chcę jeść więcej warzyw i owoców
Zacznij od zaopatrzenia lodówki – gdy owoce i warzywa będą na wyciągnięcie ręki, jest większa szansa, że po nie sięgniesz. Zwiększaj ich ilość w menu stopniowo: dołóż do kanapki więcej plastrów ogórka lub pomidora, nakładaj sobie większą porcję warzyw przy okazji obiadu. Postaw w widocznym miejscu w pokoju miskę z owocami. Spróbuj zacząć gotować zupy i rób to tak, by przygotować za każdym razem taką porcję, aby wystarczyła na więcej niż jeden dzień. Sprawdź, czy polubisz koktajle owocowe lub owocowo-warzywne.

Chcę jadać zdrowsze przekąski
Na początek zastąp jedną niezdrową przekąskę garścią migdałów, orzechów lub porcją niesłodzonego jogurtu z dodatkiem świeżych owoców. Ogranicz ilość kupowanych słodyczy, zastępując je owocami, czy warzywami, które możesz schrupać na surowo. Pamiętaj, by przekąski jadać, gdy poczujesz głód, a nie wtedy, gdy się nudzisz.

Chcę przestać jeść „nieprzytomnie"
Jedz tylko wtedy, gdy jesteś głodny. Gdy tylko poczujesz się usatysfakcjonowany (a nie pełny!), skończ posiłek nawet, jeśli na talerzu pozostanie jeszcze sporo jedzenia. Nie pojadaj przed telewizorem, ani przy komputerze, bo stracisz kontrolę nad ilością tego, co zjesz.

Chcę zachować umiar w restauracji
Nie wchodź do restauracji głodny! Zawsze zaczynaj od zdrowej, lekkiej przystawki, zupy lub sałatki. W ten sposób w żołądku pozostanie mniej miejsca na danie główne, które może być bardziej kaloryczne lub ciężkostrawne. Jeśli jesz w towarzystwie, dużo rozmawiaj, dając sobie w ten sposób czas na to, by organizm zdążył poinformować cię o tym, że zjadłeś dość, zanim zjesz za dużo
.
Chcę jeść mniej cukru
Na zrealizowanie tego celu jest kilka sposobów. Można słodzić kawę i herbatę połową dotychczasowej ilości cukru. Można zrezygnować z jednej porcji słodzonych, gazowanych napojów. Można zrezygnować ze słodkiej przekąski. Niektórym osobom rozstanie z nadmiarem cukru przychodzi bardzo trudno i w ich przypadku ograniczenie jego ilości w diecie powinno następować powoli. W zaspokojeniu apetytu na słodycze mogą pomóc owoce i słodkie warzywa, np. marchewka, a także soki owocowe.

Chcę zacząć jadać śniadania
Gdy twoje poranki mijają w pośpiechu tak, że nie masz szans wygospodarować 15 minut na spokojne śniadanie, pomyśl o porannym posiłku wieczorem. Przygotuj jedzenie, które następnego poranka zabierzesz ze sobą do pracy, czy szkoły i tam je zjesz. Najwygodniej jest zabrać jogurt, paczkę musli, obrane i pokrojone warzywa, gotowe kanapki, paczkę orzechów, gotowane jajo. Poranny posiłek jest naprawdę ważny, więc postaraj go nie pomijać – będziesz mieć więcej energii, będziesz mniej głodny w południe, masz większe szanse na schudnięcie lub zachowanie szczupłej figury.

Chcę zachować umiar na przyjęciu
Podobnie jak w przypadku wyjścia do restauracji, nie idź na przyjęcie głodny. Wybieraj najzdrowsze i pozbawione pustych kalorii potrawy i przekąski. Nie odmawiaj sobie wszystkiego, ale zachowaj umiar – słodkie pyszności nakładaj na talerz w małych ilościach. Gdy podjesz, odejdź od stołu, by nie sięgać po dokładkę. Zachowaj umiar w piciu alkoholu nie tylko ze względu na jego kaloryczność.

Chcę kontrolować ile, i co jem
Do tego celu najlepiej nadaje się dziennik żywieniowy. Możesz prowadzić go w zeszycie, czy założyć blog, np. na naszym portalu. Notuj w nim wszystko, co zjadasz i wszystko, co pijesz. Często, póki nie spisze się wszystkich posiłków, przekąsek i napojów spożytych w czasie całego dnia, nie ma się świadomości, jak naprawdę wygląda dieta i jak bardzo jest kaloryczna. Gdy zdobędziesz się na prowadzenie dziennika żywieniowego, skorzystaj z naszego analizatora diety. Z jego pomocą szybko sprawdzisz, czy odżywiasz się zdrowo i ile zjadasz kalorii.

Chce umieć mówić „nie, dziękuję"
Nie ma się, co oszukiwać, do tego potrzebna jest silna wola. Może wzmocnisz ją, gdy powiemy ci, że to ty masz władzę, jeśli chodzi o to, co, gdzie i ile jesz. Masz też prawo wpływać na to, jaki będzie posiłek, który zamawiasz w restauracji. Możesz żądać sosu w oddzielnej miseczce i samodzielnie decydować, ile go zjesz wraz z sałatką, czy mięsem. Możesz podziękować za dodatek pieczywa do zupy, czy drugiego dania. Masz prawo zamówić pół porcji. Korzystaj z tych możliwości i naucz się cieszyć tym, że sprawujesz kontrolę nad tym, co jesz. Czerp przyjemność z rezygnowania z potraw, czy przekąsek, które nie przynoszą korzyści ani zdrowiu ani figurze. Uwierz - masz władzę nad tym, co jesz
.
Chcę przestać się przejadać
Zamień talerz na mniejszy. Gdy nakładasz sobie sosy i kaloryczne dodatki, używaj łyżeczki do herbaty zamiast łyżki do zupy. Skup się, gdy wkładasz na talerz poszczególne elementy posiłku i kontroluj ich ilość i proporcje. Nie nakładaj sobie zbyt dużo na początek – może mniejsza ilość wystarczy? Nie wpuszczaj się w pułapkę szwedzkiego stołu – nie musisz próbować wszystkiego, ani nakładać wielkich porcji. Przestań myśleć o tym, że im więcej zjesz, tym taniej „wyjdzie" posiłek. Ciesz się, że masz wybór i dokonuj go świadomie.
lionfitness.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz