czwartek, 7 lutego 2013

Aspartam – słodzik, który szkodzi


Co to jest aspartam? Czy jest on groźny dla zdrowia i życia? Czy należy unikać spożywania aspartamu? Aspartam znany również jako E-951 nie cieszy się dobrą opinią wśród lekarzy i dietetyków. Przekonaj się dlaczego należy unikać E-951. Czy faktycznie wszystko co light, fitness jest dla nas dobre?
Aspartam to słodzik, którego nazwy możemy nie znać, ale którego ilości spożywamy w dużych ilościach – zwłaszcza jeśli przepadamy za tzw. produktami light i produktami bez cukru, produktami niskokalorycznymi.

Przypadkowy aspartam

Aspartam został wynaleziony przez przypadek. James M. Schlatter pracujący dla firmy farmaceutycznej G.D. Searle & Company w 1965 roku tworząc lek na wrzody odkrył aspartam. Już wtedy słodzik budził niemałe kontrowersje wśród badaczy i lekarzy. Był on czyś nowym, tanim w produkcji i pretendującym do zastąpienia kalorycznego cukru na stałe. Postanowiono, że będzie on stanowił główny składnik słodzików dla osób otyłych, chcących schudnąć i zachować zgrabną sylwetkę.Nawet lekarze polecali swoim ciężarnym pacjentkom zastąpić tradycyjny cukier słodzikiem w postaci aspartamu oraz nakazywali spożywanie produktów typu light. Jak się szybko okazało, przyniosło to więcej szkód niż pożytku. Kobiety ciężarne, które spożywały dużo napoi typu light i słodziły kawę, herbatę słodzikami częściej rodziły dzieci z cukrzycą, porażeniem mózgowym czy innymi chorobami układu nerwowego.
W latach 70′ i 80′ niezależni lekarze, dietetycy, badacze prowadzili na masową skalę wojnę z wielkimi korporacjami, które za wszelką cenę chciały wprowadzić aspartam jako środek słodzący do napojów „dietetycznych”, czyli light. Oczywiście, mieli oni małe szanse z wielkimi, zarabiającymi miliardy dolarów korporacjami, które co rusz przekupywały sędziów, lekarzy, naukowców, gubernatorów, a nawet prezydentów.
W końcu, po opublikowaniu, jak twierdzą przeciwnicy aspartamu, wielu sfałszowanych badań dowodzących, ze aspartam jest całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia, pozwolono, by od 1983 roku wprowadzono aspartam na szeroką skalę do produktów spożywczych. Tak też uczyniono. Niestety, co raz częściej mówi się o znacznej szkodliwości aspartamu. Aspartam jest szczególnie niebezpieczny dla płodów i noworodków, niemowlaków i dzieci w wieku przedszkolnym, kiedy wszystkie układy i narządy wewnętrzne cały czas się kształtują, rozwijają. Dlatego też kobiety w ciąży i karmiące powinny całkowicie wykluczyć ze swojej diety produkty zawierające słodzik aspartam, czyli E-951.

Co to właściwie jest ten aspartam?

Aspartam, czyli E-951, to substancja chemiczna, która składa się z 3 dobrze znanych komponentów. Z fenyloalaniny (50% masy cząsteczki aspartamu), kwasu asparaginowego (stanowiący 40% masy cząsteczki) i estru metylowego, który po jego połknięciu przechodzi w metanol – bardzo groźną dla zdrowia i życia substancję. Metanol jest przyczyną oślepnięć i problemów ze wzrokiem. Fenyloalanina z kolei może wywoływać znaczne zmiany emocjonalne. Aspartam jest 180 razy słodszy od tradycyjnego cukru – sacharozy i dużo łatwiej i taniej jest go wyprodukować. Jedynym minusem aspartamu jest to, że przy wyższych temperaturach rozkłada się do wolnych aminokwasów. Dlatego aspartamu nie dodaje się do pieczywa (chyba że w charakterze posypki), a napoje słodzone aspartamem należy pić schłodzone. Po połączeniu aspartamu z acesulfamem tworzą one związek w smaku praktycznie identyczny do sacharozy, tylko niskokaloryczny.
Już po roku od wprowadzenia aspartamu stwierdzono znaczny wzrost zachorowań na guzy mózgu, chłoniaka, czy cukrzycę. Lekarze zaczęli łączyć związki przyczynowo skutkowe między wprowadzeniem na rynek aspartamu a znacznym wzrostem zachorowań na te i inne choroby.

Objawy zatrucia aspartamem

Bardzo ciekawe objawy i symptomy zatrucia aspartamem występują u osób, które wcześniej aspartamu nie spożywały. Osoby te cierpią na bóle głowy, kłucia w czaszce, dostają wysypki, są rozdrażnione. Ponieważ z czasem nasz organizm z czasem przyzwyczaja się do aspartamu, objawy te zanikają, a my zapominamy o pierwszych, nieprzyjemnych symptomach zatrucia aspartamem.
To jednak nie wszystko. Jeśli w dalszym ciągu będziemy spożywać w dużej ilości napoje i produkty spożywcze typu light (cola, pepsi light, jogurty, słodycze light) możemy u siebie zaobserwować inne objawy: bóle głowy, migreny, zawroty głowy, napady epilepsji, nudności, drętwienia, skurcze mięśni, przybieranie na wadze, wysypka, depresje, zmęczenie, drażliwość, częstoskurcz serca, bezsenność, problemy z widzeniem, krwotok wewnętrzny, utrata słuchu, palpitacje serca, trudności z oddychaniem, ataki niepokoju, niewyraźna wymowa, utrata smaku, szum w uszach, zawroty głowy, utrata pamięci i bóle stawów.
Oprócz wyżej wymienionych objawów, aspartam może wywoływać lub nasilać określone jednostki chorobowe: guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, epilepsja, chroniczny syndrom zmęczenia, choroba parkinsona, choroba alzheimera, opóźnienie umysłowe, chłoniak, wady wrodzone, fibromyalgia, i cukrzyca.

W czym może być aspartam

Co gorsza, produkcja aspartamu znacznie wzrosła od roku 1992, kiedy wygasł patent amerykański na ten słodzik. Od tej pory aspartam może być dodawany do produktów typu light przez praktycznie każdego producenta i każdy koncern spożywczy. W wyniku tego, jeśli chcemy uniknąć spożywania aspartamu, musimy bacznie czytać praktycznie każdą etykietkę produktu, który chcemy spożyć.Aspartam jest bowiem praktycznie wszędzie – w serach, jogurtach, rozpuszczalnych kawach, herbatach, napojach słodzonych typu light i nie tylko! W galaretkach, żelkach, lodach, słodzikach, gumach do żucia, miętówkach i w wielu, wielu innych produktach spożywczych, które na co dzień spożywamy w dużych ilościach.
Oto film, dzięki któremu możemy dokładnie dowiedzieć się jakie produkty spożywcze zawierają aspartam.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czy light jest faktycznie light?

Pić soki czy nie pić? Oto jest pytanie!

Czy chipsy są zdrowe?

Dieta czekoladowa – efekty i opinie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz