środa, 27 lutego 2013

Najpotężniejsza broń na świecie – umysł – narzędzie do kształtowania rzeczywistości


Podczas jednego ze szkoleń, w których uczestniczyłam, trener prowadzący zajęcia, poprosił jednego z uczestników o wyjście na środek. Zapytał go czy ma zdrowe ręce? Gdy uzyskał potwierdzenie, poprosił go, aby ten stając twarzą do grupy wyciągnął prosto przed siebie ręce. Następnie trener używając siły nacisnął na nie z góry. Ręce wyraźnie stawiały opór i nie dały się ugiąć do dołu. Trener poprosił  następnie uczestnika o to by ten powtórzył sobie w myślach: „jestem słaby i niegodny szacunku”. Miał to zrobić dziesięciokrotnie z pełna wiarą w to co mówi. Po tej czynności został ponownie poproszony o wyciągniecie rąk przed siebie. Tym razem, gdy trener naciskał na nie,  te nie stawiały już tak silnego oporu. Kiedy ponownie osoba została poproszona o wypowiedzenie w myślach z pełną wiarą w to, co mówi słów: „jestem silny i godny szacunku”, jego ramiona znów zaczęły stawiać opór i trener nie mógł ich ugiąć.
To proste ćwiczenie pokazuje, jak duże znaczenie mają słowa, które wypowiadamy i jaki mają na nas wpływ. Podobnie jest i z Tobą . Możesz nadać im sens negatywny, i one poprzez swój wpływ  osłabią Cię i mogą odebrać siły. Możesz im  nadać również ładunek  pozytywnych wartości, a wtedy dodadzą Ci odwagi, energii –  skrzydeł. Gdy wstajesz rano, otwierasz oczy, a Twoje pierwsze słowa brzmią: „kolejny beznadziejny dzień” z nastawieniem do DU*Y – ten dzień będzie dla Ciebie taki, jak powiedziałeś, a tak naprawdę nie wiesz, co może Cię spotkać.  Jeśli jednak zmienisz to zdanie na słowa, dla przykładu: „to kolejny dzień mojego życia, w którym osiągam sukcesy” i wypowiesz je w myślach z uśmiechem, i nawet jeśli słowa te będą wydawać Ci się sztuczne, to Twój nieświadomy umysł przyjmie je w pełni i „nastawi” Cię na resztę dnia pełnego energii i dobrego humoru.
Piękne jest to, że tak naprawdę nie można podzielić słów na pozytywne i negatywne bo to TY właśnie nadajesz im znaczenie. Dla jednej osoby słowo takie jak np. kot wywołuje pozytywne emocje, dla innej ma negatywne zabarwienie.
Zastanawiałeś się Drogi Czytelniku, dlaczego ludziom częściej udaje się postrzegać rzeczywistości w sposób negatywny i nadawać słowom emocje ujemne, zamiast kierować swoje myśli w pozytywną stronę?
Ja zadaję to pytanie moim znajomym, którzy często odpowiadają mi, że moje pozytywne myślenie jest nierealistyczne. A ja pytam, czy ich zdaniem, negatywne myślenie i nadawanie słowom takich znaczeń jest bardziej realistyczne? Do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi. ;)
Jedna kobieta powiedziała mi kiedyś, że nie potrafi postrzegać rzeczywistości pozytywnie i że automatycznie włączają się jej „czarne scenariusze”. Ma trudności ze znalezieniem w sobie słów, które będą ją motywowały. Dzieje się tak, ponieważ z pozytywnym myśleniem i słowami jest tak, jak z każdym innym narzędziem, które stosujemy – trzeba wyćwiczyć ich stosowanie. Kiedy więc i Ty dojdziesz do takiej wprawy, że na wszystko będziesz umiał spojrzeć z tej jasnej strony i wypowiadać krzepiące Cię słowa zobaczysz, że nagle negatywy znikną. Wystarczy zrozumieć że, to TY nadajesz wszystkiemu znaczenie i ładunek emocjonalny jaki jest w danej chwili dla Ciebie odpowiedni.
Dlatego jeśli do tej pory robiłeś inaczej, to może warto się tego nauczyć i przetestować. To jednak zależy tylko od Ciebie czy tego chcesz.
Być może po tym, co tu napisałam, zastanawiasz się, w jaki sposób zacząć wprowadzać to w czyn. To jest bardzo proste.
Przestań się zastanawiać i po prostu:
SPRAWDŹ JAK TO JEST!
Żeby było Ci jeszcze łatwiej i zabawniej, przedstawię Ci kilka własnych metod i zdań na pozytywne nastawienie:
  • Każda, nawet najgorsza sytuacja ma swoje plusy – skoncentruj się na nich;
  • Uśmiechaj się nawet wtedy, jeśli na początku wygląda to jak śmiech głupiego do sera, z czasem uśmiech stanie się naturalny
  • Nie ma problemów, są tylko wyzwania;
  • Wszystko, co nas spotyka, daje nam doświadczenie jak być lepszym w tym, co się robi;
  • Nie ma przypadków, wszystko, co nas spotyka, ma swój cel;
  • Dzięki temu, że są trudności, masz szansę nauczyć się je pokonywać, wykorzystaj to;
  • Twój świat, Twoje życie jest takie, jakie myślisz, że jest, nadawaj myślom pozytywne znaczenie, to dużo ułatwia ;)
Możesz kierować swoim nastawieniem i samopoczuciem w każdej chwili swojego życia, bo posiadasz dokładnie to, czego potrzebujesz, by to zrealizować. Masz najpotężniejsze narzędzie na świecie – umysł— dzięki któremu potrafisz kształtować postrzeganie rzeczywistości w taki sposób, jaki jest dla Ciebie najlepszy i tylko od Ciebie zależy, jak bardzo to wykorzystasz.
To na tyle, ciekawa jestem, jaką masz myśl na jutrzejszy dzień ? ;)
Jeszcze jedno. Proszę Cię nie wierz mi, bo to co działa u mnie nie musi działać u Ciebie. Musisz sam sprawdzi co dla Ciebie będzie odpowiednie i skuteczne.
Powodzenia!!!
Joanna Lewandowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz